AI ve RPA Birlikte Nasıl Çalışır?

Yapay zeka (AI) ve Robotik Süreç Otomasyonu'nun (RPA) pek çok ortak noktası vardır. Kurumsal kurulumların yıldan yıla hızlanmasıyla her ikisi de giderek daha popüler hale gelen teknolojilerdir.

AI ve RPA Birlikte Nasıl Çalışır?

Yapay zeka (AI) ve Robotik Süreç Otomasyonu'nun (RPA) pek çok ortak noktası vardır. Kurumsal kurulumların yıldan yıla hızlanmasıyla her ikisi de giderek daha popüler hale gelen teknolojilerdir. Her ikisi de dijital dönüşüm için çabalayan şirketlerde devrim yaratma sözü veriyor. Ve her ikisi de şimdiye kadar kuruluşlar içinde silolara kapatıldı ve bunları başarılı bir şekilde konuşlandırmak için son derece yetenekli - ancak az sayıda - uygulayıcı gerektiriyor.

AI ve RPA teknolojileri birleştirildiğinde,  hızlı uçtan uca iş sürecini ve çok daha fazlasını destekleyen akıllı otomasyonla sonuçlanır.

Gelişen Ve Büyüyen  Teknoloji Yapay Zeka

Yapay zeka 1960'lardan beri var. Eskiden başarmak için insan zekası gerektiren görevleri yerine getiren makinelere, çoğunlukla bilgisayarlara atıfta bulunur. Bugün yapay zeka, insanların yaşama ve çalışma biçimini dönüştürerek sektörler ve ortamlardaki çözümlere dahil ediyor.

Görevleri Otomatikleştirme

Robotik Proses Otomasyonundaki "robot" kelimesi, fiziksel bir robotu veya yapay zeka robotunu ifade etmez. Sıradan, tekrarlayan görevleri ve süreçleri otomatikleştirerek insan hatasını ortadan kaldıran ve üretkenliği ve verimliliği önemli ölçüde artıran bir yazılım robotu veya bot'tur.

RPA botları, tüm kural tabanlı görevleri otomatikleştirir. Ayrıca, verileri kopyalayabilir/kesebilir ve yapıştırabilir, dosya ve klasörleri rutin olarak taşıyabilir, web tarayıcılarını kazıyabilir, formları doldurabilir ve belgelerden veri çıkarabilirler.     

Botlar, görevleri RPA onaylı bir çalışan tarafından belirlenen kurallara göre tamamlar veya yerleşik yapay zeka yeteneklerinden yararlanabilir. RPA, insan kaynakları, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi, müşteri hizmetleri, muhasebe, veri girişi ve daha fazlası gibi çok çeşitli alanlarda verimliliği artırabilir.

Günümüzün süreç otomasyonu, işletmeler için çok uygundur ve şunları sunar:

 • Kullanıcı dostu olma — çalıştırmak için ayarlamak kolaydır
 • Esneklik — kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir
 • Kesintisiz — işyerinde önemli değişiklikler gerektirmez
 • Ölçeklenebilirlik — artan işi karşılamak için büyüyebilir
 • Merkezileştirme — robotlar merkezi bir konumdan kontrol edilebilir
 • Kullanım kolaylığı — hiçbir programlama uzmanlığı gerekmez
 • Güvenlik — zırhlı ve kusursuz koruma

AI Ve RPA Uygulamaları

Pek çok ortak noktaları olsa da, yapay zeka ve Robotik Süreç Otomasyonu iki farklı teknolojidir. RPA inanılmaz derecede verimlidir, ancak yalnızca kullanıcının veya programcının yapmasını istediği şeyi yaparken, bir yapay zeka kendi kendine öğretebilir. RPA, tüm kural tabanlı görevleri otomatikleştirebilir ve yapay zeka, RPA'nın yetersiz kaldığı yerlerde köprü kurabilir. 

RPA, yapılandırılmış verilerle ilgilenir. AI; metin, taranmış belgeler, web sayfaları ve PDF'lerdeki yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerden bilgi toplamak için kullanılır. Yapay zeka, verileri işleyerek ve RPA'nın anlaması için yapılandırılmış bir forma dönüştürerek değer getirir.

AI Ve RPA Nasıl Ve Neden Birleştirilebilir?

İki teknoloji birbirini destekleyebilir ve akıllı otomasyon için daha sağlam bir platform oluşturmak üzere entegrasyon içinde bir arada var olabilir — herhangi bir ön veya arka ofis iş sürecini otomatikleştirir ve birleşik insan-bot ekipleri arasında işi düzenler.

RPA ve yapay zekayı tek bir pakette kullanmanızın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • İş gücünüzün üretkenliğini havaya uçurun.
 • İş gücünüzü sancılı, sıkıcı, tedirgin edici ve tekrarlayan görevlerden kurtarın.
 • İş yerinde insan hatalarını ortadan kaldırın ve doğru sonuçlara ulaştığınızdan emin olun.
 • Veri yönetimini daha etkin bir şekilde iyileştirin ve maliyetlerden tasarruf edin.
 • Özelleştirilmiş bir pano ve özelleştirilmiş raporlama desteği aracılığıyla eksiksiz süreç şeffaflığı elde edin.

AI ve RPA artık programcılarla sınırlı değil. Teknoloji, iş kullanıcıları için akıllı otomasyon biçiminde kolayca erişilebilir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow