Microsoft Bing Arama Motorunda ChatGPT’ten Faydalanacak

Microsoft'un ikinci sıradaki arama motoru Bing, ChatGPT'nin GPT-4 olarak bilinen daha hızlı ve daha zengin bir sürümünü önümüzdeki haftalarda arama motoruna dahil etmeye hazırlanıyor.

Microsoft Bing Arama Motorunda ChatGPT’ten Faydalanacak

Microsoft'un ikinci sıradaki arama motoru Bing, ChatGPT'nin GPT-4 olarak bilinen daha hızlı ve daha zengin bir sürümünü önümüzdeki haftalarda arama motoruna dahil etmeye hazırlanıyor.

 OpenAI'nin en son yazılımı, mevcut sürümden çok daha hızlı yanıt veriyor ve ürün ve dağıtım planlarına aşina olan kişilere göre yanıtlar daha gerçekçi ve  daha ayrıntılı geliyor.

OpenAI ayrıca bir mobil ChatGPT uygulaması başlatmayı ve Dall-E görüntü oluşturma yazılımında yapay zekanın yardımıyla videolar oluşturacak yeni bir özelliği test etmeyi planlıyor.

Microsoft ürünlerine dahil edilmesi, muhtemelen internet aramasında yeni rekabeti başlatacak: Google, en popüler arama motoru olarak Yahoo'nun yerini aldığından beri bu tür bir rekabet ilk defa olacak.

OpenAI, ChatGPT'yi halka sunduğuna göre, teknoloji muhtemelen daha yukarı bir grafik  üzerinde gelişecektir. Ve sadece bir web arayüzü yerine bir mobil uygulamaya sahip olmak, hizmete daha da geniş bir kullanıcı tabanı getirecek ve grafiği  daha dik hale getirecektir.

Bunun nedeni, kullanıcıların sisteme girdiği bilgilerin ürünü iyileştirmenin bir yolu olarak hizmet etmesidir. Her sorgu bir geri bildirim biçimi olarak hizmet edecek.

Örneğin, her ChatGPT yanıtı, beğenilenler ve beğenilmeyenler düğmeleri içerecek. Açılır bir pencere, kullanıcıların "ideal yanıtı" yazmalarını isteyecek  ve yazılımın hatalarından bu şekilde iyileştirilecek.

GPT, ChatGPT'ye güç veren temel teknoloji olan ve geniş bir veri kümesini ayrıştırma yeteneği ile karakterize edilen "Üretken önceden eğitilmiş transformatör" anlamına gelir. Bu nedenle, genellikle "büyük dil modeli" olarak adlandırılır. OpenAI yazılımının en son sürümünün adı GPT-3'tür.

Kaynakların anlattığı son sürümdeki en ilginç gelişme ise GPT-4'ün hızı. Şu anda, ChatGPT'nin yanıt vermesi biraz zaman alabilir – kullanıcı deneyimleri bazen dakikalar aldığını gösteriyor.

Mayıs 2020'de Microsoft, "son derece büyük yapay zeka modellerini" eğitmek için kullanılacak - ortaklaşa ve yalnızca OpenAI için - "dünyanın halka açık ilk beş süper bilgisayarından birini" inşa ettiğini duyurdu .

Tüm dünyanın dikkatini çekmesine neden olan bu teknolojide Microsoft ve OpenAI'nin ne gibi olanaklar gördüğü artık belli oldu.

Ancak milyarlarca sayfalık metni tarayan bu algoritmaları çalıştırmak pahalıdır. OpenAI CEO'su Sam Altman'a göre , her ChatGPT aramasının maliyeti birkaç sent civarında .

Microsoft ve OpenAI tarafından oluşturulan süper bilgisayar, her biri saniyede 400 gigabit ağ bağlantısına sahip 285.000 CPU çekirdeğine ve 10.000 GPU'ya sahipti.

Bu, sunucu tarafındaki yeniliklerin kullanıma sunulan yapay zeka ürünleri için ne kadar önemli olacağını gösteriyor. OpenAI'yi iyileştirmenin büyük bir kısmı, onu nasıl daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde çalıştıracağınızı bulmak olacaktır.

Tüm bu iyileştirmeler, OpenAI'nin ürününün etrafında bir "koruma alanı" inşa ettiği anlamına geliyor. Herkes OpenAI'ninkine benzer yazılımlar geliştirebilir. Aslında "transformers" ilk olarak Google tarafından icat edildi ve açık kaynak yapıldı .

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow