RPA Geliştiricisi Ne İş Yapar

RPA sistemlerinin gelişimiyle birlikte birçok endüstriyel şirket, tekrarlayan işlerinde RPA sistemlerini kullanmaya başladı. Forrester'ın tahminlerine göre, RPA pazarının 2021 yılında 2,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

RPA Geliştiricisi Ne İş Yapar

RPA sistemlerinin gelişimiyle birlikte birçok endüstriyel şirket, tekrarlayan işlerinde RPA sistemlerini kullanmaya başladı. Forrester'ın tahminlerine göre, RPA pazarının 2021 yılında 2,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. RPA sistemlerinin bu kadar genişlemesi, bu sistemleri oluşturacak geliştiricilere ihtiyaç duyulmasına sebep oldu. Peki RPA geliştiricileri ne yapar? RPA geliştiricileri hangi becerilere sahip olmalıdır?

Tasarım

 RPA geliştiricileri öncelikle müşterilerinin ihtiyaçlarını anlarlar. Bu ihtiyaçları analiz ettikten sonra, müşterilerin ihtiyaçlarına göre RPA sistemi tasarlarlar. Tasarım aşamasında, RPA geliştiricileri müşterilerle sürekli iletişim halinde kalırlar. Tasarım aşamasında, otomatikleştirme için gereken teknolojileri belirleme sorumluluğu da RPA geliştiricilerindedir.

Geliştirme

Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra, RPA geliştiricileri sistemi programlar ve RPA sistemi oluşturmak için gerekli geliştirmeleri yaparlar. Bu aşamada, yapay zeka algoritmaları tasarım doğrultusunda oluşturulur ve test edilir. İlk aşamadaki bu testlerin ardından, gerekli iyileştirmeler yapılır ve RPA sistemi nihai hale getirilir.

Uygulama

RPA geliştiricileri, RPA sistemlerinin kurulumundan ve şirketin sisteme geçişinden sorumludur. RPA geliştiricileri genellikle müşterilerin IT ekipleri veya çalışanlarıyla birlikte çalışırlar, böylece bu sistemlerin nasıl çalıştığını ve nasıl kontrol edildiğini anlayabilirler.

Testler ve Güncellemeler

RPA geliştiricileri, sistemin işlevselliğini beklenildiği gibi çalışana kadar test etmekten sorumludur. Tüm sistemle ilgili bilgiye hakim olmalı ve her bir gereksinimi karşıladığından emin olmak için test ortamında performansını değerlendirebilmelidir. Sistemdeki değişikliklerin olması durumunda, sistemi yeniden eğitme ve güncelleme sorumluluğu da RPA geliştiricilerindedir.

RPA Geliştiricileri Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

RPA geliştiricileri tasarım, test ve güncelleme gibi birçok aşamada görev alırlar. RPA geliştiricileri, sistemin tasarlanması, test edilmesi ve güncellenmesi gibi birçok aşamada rol oynar. Bir RPA geliştiricisinin tüm süreçleri doğru bir şekilde yönetebilmesi için stratejik planlama becerisine sahip olması gerekir. Güçlü iletişim becerilerine sahip olmanın yanı sıra, müşterilerin gereksinimlerini doğru anlamak için analitik becerilere sahip olmaları gerekir. Sistemin geliştirilmesi, test edilmesi ve güncellenmesi aşamalarında oluşabilecek problemlere karşı güçlü bir problem çözme yeteneğine sahip olmalı ve temel programlama bilgisine hakim olmalıdır.

RPA sistemlerinin uygulanması sırasında BT sistemleri ve süreçleri hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmak da çok önemlidir. Agile, Lean, Waterfall gibi yazılım geliştirme metodolojilerini bilmek, bu sistemleri kullanan firmaları analiz etmenize ve sistemi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow