RPA Mülakat Soruları ve Cevapları

Makine öğrenimi, yapay zeka ve otomasyon gibi yeni ve yenilikçi teknolojiler, günümüzde işletmelerin süreçleri yeniden tanımlamasına, çalışma alanlarını otomatikleştirmesine, iş modellerini dönüştürmesine ve pazara liderlik etmesine yardımcı oluyor.

RPA Mülakat Soruları ve Cevapları

Makine öğrenimi, yapay zeka ve otomasyon gibi yeni ve yenilikçi teknolojiler, günümüzde işletmelerin süreçleri yeniden tanımlamasına, çalışma alanlarını otomatikleştirmesine, iş modellerini dönüştürmesine ve pazara liderlik etmesine yardımcı oluyor.
Böyle bir teknoloji Robotik Proses Otomasyonudur (RPA), İnsan faaliyetlerini taklit eden bir otomasyon teknolojisidir. Zaman alan ve tekrarlayan önceden tanımlanmış ve kural tabanlı atamaları otomatikleştirmek için uygulanır.
Otomasyon, robotik otomasyon ve bilişsel otomasyonla ilgili alanlar, günümüzde neredeyse her endüstri otomasyona doğru ilerlediğinden, oldukça kazançlı kariyer seçenekleridir.
Mülakat için en iyi şekilde hazırlanmanıza yardımcı olacak, yeni başlayanlar ve deneyimli profesyoneller için RPA mülakat sorularının bir listesi.

Yeni Öğrenciler için RPA Mülakat Soruları ve Cevapları

İşte taze öğrenciler için yaygın RPA mülakat sorularından bazıları

 

 1. RPA'dan ne anlıyorsunuz?

Bir RPA görüşmesinde, tanımını veya anlamını bilmeniz beklenir. Görüşmeciler, çevrimiçi materyallere veya kitaplara erişebileceğinizi bileceklerdir. Bu nedenle, tanımı ezberlemiş olsanız da, anladığınız gibi açıklayabilseniz de, kavramı nasıl açıkladığınıza çok dikkat edeceklerdir.

 1. RPA'nın endüstrilerdeki çeşitli uygulamaları nelerdir?

RPA'nın endüstrilerdeki farklı uygulamaları şunlardır:

 • Perakende sektöründe - siparişleri gözden geçirmek, kullanıcı hesaplarını işlemek, bildirimleri işlemek ve diğer ilgili görevler.
 • Bankacılık sektöründe - farklı sorgulardaki kullanıcı uygulamalarıyla ilgilenmek ve bunları işlemek.
 • Telekomünikasyon alanında – kullanıcı verilerinin ve sorgularının izlenmesi ve müşteri verilerinin bakımı.
 • İK departmanında - çalışan ayrıntılarını korumak, bordro ve diğer resmi işleri halletmek.

Yaygın olarak kullanılan RPA araçları nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan RPA araçları arasında UiPath, Workfusion, Blue Prism, Redwood, Automation Anywhere ve Pega Robotics bulunur.

Robotik süreç otomasyonunun çeşitli faydaları ve sınırlamaları nelerdir?

Robotik süreç otomasyonunun faydaları ve sınırlamaları aşağıdaki gibidir.

Faydalar:

 • RPA teknolojileri, operasyonları otomatikleştirerek operasyonların kalitesini ve doğruluğunu artırır.
 • Robotik süreç otomasyonu, farklı tekrar eden süreçleri otomatikleştirerek çalışanların değerli varlıklara odaklanmasını sağlar ve böylece iş sonuçlarını artırır.
 • RPA, tam zamanlı insan işini yazılım robotlarıyla değiştirerek maliyeti büyük ölçüde azaltır.
 • Rapor hazırlamak, hesaplama yapmak, tüketici kayıtlarını tutmak gibi işleri otomatik hale getirmek, iş yükünü çalışanların diğer temel görevlere konsantre olmalarını sağlayacak ölçüde azaltır.
 • Doğruluğun artması ve operasyonel riskin azalmasıyla RPA, müşteri memnuniyetinin artmasına yol açar.

 Sınırlamalar:

 • Karar verme veya yargıya dayalı görevler, RPA kullanılarak otomatikleştirilemez.
 • Bilişsel bir bilgi işlem çözümü olarak çalışmaz, bunun yerine deneyim yoluyla öğrenir.
 • Bu, önceden deneyime sahip olmayan yeni ortamlar için bir hataya neden olabilir.
 • Uygulama maliyeti daha yüksektir.

Geleneksel otomasyon ve RPA arasında nasıl ayrım yaparsınız?

Geleneksel otomasyonda, çeşitli sistemleri birleştirmek için API'ler (uygulama programlama arayüzleri) ve ilgili araçlar ve teknolojiler uygulanır. Geleneksel otomasyon, geliştiricinin hedef sistem hakkında iyi bilgiye sahip olduğu önceden tanımlanmış programatik talimatlar üzerinde çalışır.
Bununla birlikte, robotik süreç otomasyonu (RPI), kullanıcı etkinliklerini kullanıcı arabirimi (UI) düzeyinde taklit eder. RPI'da, botlar adımları takip ettiği sürece, geliştiricinin karmaşıklıklarla ilgilenmesine gerek yoktur. RPA, geleneksel otomasyona göre daha kısa sürede uygulanabilir.

RPA'nın yaşam döngüsündeki farklı aşamalar nelerdir?

RPA'nın yaşam döngüsündeki farklı aşamalar tanımlama, analiz, tasarım, geliştirme, uygulama, test etme, devreye alma ve bakımdır.

Robotik süreç otomasyonunu denetlemek mümkün mü?

Robotik süreç otomasyonu denetlenebilir. Şirketlerin iş fonksiyonlarını geliştirmek için yararlı olan stratejiler hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur.

 1. UiPath ve Blue Prism arasındaki temel farklar nelerdir?

UiPath ve Blue Prism arasındaki temel farklar şunlardır:

 • Blue Prism, kodlama için C# uygular ve UiPath, kodlama için Visual Basic (VB) kullanır.
 • Blue Prism'deki robotlar, arka ofis otomasyonu sunarken, UiPath hem ön hem de arka ofis otomasyonu sunar.
 • Blue Prism, tarayıcı tabanlı erişim sağlar. Öte yandan UiPath, mobil ve tarayıcı erişilebilirliğini sağlar.

Citrix otomasyonundan ne anlıyorsunuz?

Citrix otomasyonu, sanal masaüstlerinde çalışacak şekilde hazırlanmış bir otomasyon sistemidir. Uygulamaların ve verilerin uzaktan kullanılabildiği BPO ve iletişim merkezleri gibi işletmeler için Citrix otomasyonu devreye giriyor. Teknoloji aynı zamanda veri girişi ve bir formdaki detayların doldurulması ve bunların bir sanal masaüstü uygulaması aracılığıyla sunulması için de uygulanmaktadır.

RPA'nın Process Studio'sundan ne anlıyorsunuz?

Bir süreç stüdyosu, otomatik bir işin yaratılmasına ve geliştirilmesine izin veren robotik süreç otomasyon aracının bir bileşenidir. Process studio, sıralanabilen ve onaylanabilen görünür bir iş akışı tasarlamak için değişkenler, kontrol döngüleri, iş mantığı vb. uygular.

Ön ofis ve arka ofis botlarını tanımlayın

Kullanıcı, ön büro botlarını yönetir. Bu botlar, yerel cihazlardan manuel olarak etkinleştirilebilir ancak insan müdahalesi gerektirir. Arka ofis botları söz konusu olduğunda, uzak sunucular tarafından tetiklenebilirler ve kullanıcı müdahalesi gerektirmezler.

Günlükler nedir ve farklı günlük türleri nelerdir?

Uygulama ile ilgili tüm veriler, hatalar ve uyarı mesajları Günlüklerde saklanır. İki tür Günlük vardır:

Varsayılan günlükler:  Bu tür günlükler varsayılan olarak bir projenin başında ve sonunda veya bir sistem sorunu yürütme sürecini durdurduğunda oluşturulur.

Kullanıcı tanımlı günlükler:  Bu günlükler, kullanıcı tarafından tanımlanan sürece göre oluşturulur.

Yeni başlayanlar ve deneyimli profesyoneller için yukarıda bahsedilen RPA mülakat sorularının mülakatta başarılı olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow