RPA ve Yapay Zekanın Dijital İşletmeye 7 Faydası

Dijital dönüşümün, işletmelerin işleyişi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca ileri teknolojik çözümlerin hızla benimsenmesini sağlamıştır. Birçok işletme bu teknolojik çözümlerden biri olan Robotik Proses Otomasyonu'nu (RPA) tercih etmektedir.

RPA ve Yapay Zekanın Dijital İşletmeye 7 Faydası

Dijital dönüşümün, işletmelerin işleyişi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca ileri teknolojik çözümlerin hızla benimsenmesini sağlamıştır. Birçok işletme bu teknolojik çözümlerden biri olan Robotik Proses Otomasyonu'nu (RPA) tercih etmektedir. Bu makale, dijital şirketler için RPA ve yapay zekanın en önemli 7 avantajından bahsedecek.

AI ile RPA Kullanmanın Faydaları

RPA sistemleri, belirli ve yapılandırılmış verilerde başarılı sonuçlar üretir. Ancak bazı görevler yapılandırılmamış veriler, riskli analizler ve hızlı olmayı gerektiren özellikler içerebilir. RPA'yı Yapay Zeka ile bir çözüm olarak birleştirmek, RPA yazılımının bu görevleri daha iyi gerçekleştirmesini sağlar. Ayrıca RPA, AI ile birleştirildiğinde, akıllı ve karmaşık veri analizine dayalı daha doğru tahminler sağlayabilir . Peki, RPA ve AI'yı birlikte kullanmanın avantajları nelerdir?

1) Personeli Daha Değerli Görevlere Dahil Etme

Çalışanların artık gün boyunca Excel tablolarına veri girmek veya müşterilerin tekrarlayan sorularını yanıtlamak için ekstra çaba harcamasına gerek yok! RPA, kural tabanlı, tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek, kuruluşların çalışanlarını insan müdahalesi ve yaratıcılığı gerektiren daha katma değerli görevlere dahil etmesini sağladı.

 2) Veri Girişi Hatalarını En Aza İndirmek

Günümüz dünyasında, veriler en değerli iş varlıklarından biridir. Aynı zamanda herhangi bir iş stratejisini beslemek için gerekli bir kaynaktır. Ancak, verilerin doğru bir şekilde kaydedilmesini sağlamak önemli ancak elverişsiz bir iştir. Yapay zeka ile RPA, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri girişinin otomatikleştirilmesine yardımcı olur ve hata olmamasını sağlar.

3) İyileştirilmiş Müşteri Deneyimi

Otomasyon ile 7/24 ve hızlı müşteri desteği elde edebilirsiniz. RPA ve Yapay Zekanın birlikte kullanılması, işletmelerin operasyonlarını minimum hata oranı ve verimli müşteri hizmetleri ile hızlandırmasına yardımcı olur. Ayrıca yapay zeka destekli bir RPA, müşteriye özel en iyi teklif ve kampanyaları otomatik olarak hazırlayarak müşteri deneyiminin iyileştirilmesine katkıda bulunur.

 4) Geliştirilmiş Dahili İşlemler

RPA ve Yapay Zekanın yardımıyla şirketin iç operasyonları kolayca geliştirilebilir. Üretkenliği ve çalışan motivasyonunu artırmak için yeni çalışanların işe alınmasını, katılım takibini, kayıt bakımını, dahili raporların derhal gönderilmesini ve diğer dahili süreçleri kolayca otomatikleştirebilirsiniz.

5) Geliştirilmiş Doğruluk

RPA'nın en önemli avantajlarından biri doğru ve hatasız hizmet vermesidir. Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zeka, iş süreçlerini optimize etmek ve doğru iş stratejilerini gerçekleştirmek için işleme hatalarını ortadan kaldırabilir.

 6) Geliştirilmiş SLA Analizi

RPA özellikli araçların ve çözümlerin çıktılarını izleyen panolar, kuruluşların ofis personelinin veya ekiplerinin üretkenliğini izlemelerine yardımcı olur. Ayrıca, kuruluşların SLA'ların ilerlemesini gerçek zamanlı olarak ölçmelerine olanak tanır.

7) Azaltılmış Kayıp Oranı

RPA'nın avantajları ile kuruluşlar, müşterilerine tatmin edici bir deneyim ve sorunsuz hizmet sunarak sadık bir müşteri tabanı ve azaltılmış müşteri kaybı oranı sağlar.

 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow