Sağlık Sektöründe Rpa'nın Kullanımı

Dijital hemşireler, ışın tedavisi yapay zekâ araçları, akıl sağlığı için yapay zekâ modelleri, teletip ve uzaktan bakım, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğe kadar, sağlık sektörü teknolojik yenilikleri benimsemede ön saflarda yer alıyor. Hiperotomasyonun ortaya çıkışı, pandemi sonrası sektörün büyümesini daha da hızlandırdı. Robotik süreç otomasyonu gibi teknolojiler, sağlık uzmanlarına veri girişi, hasta deneyimini iyileştirme ve diğer idari görevler dahil olmak üzere farklı şekillerde yardımcı olmaktadır.

Sağlık Sektöründe Rpa'nın  Kullanımı

Dijital hemşireler, ışın tedavisi yapay zekâ araçları, akıl sağlığı için yapay zekâ modelleri, teletip ve uzaktan bakım, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğe kadar, sağlık sektörü teknolojik yenilikleri benimsemede ön saflarda yer alıyor.  Hiperotomasyonun ortaya çıkışı, pandemi sonrası sektörün büyümesini daha da hızlandırdı. Robotik süreç otomasyonu gibi teknolojiler, sağlık uzmanlarına veri girişi, hasta deneyimini iyileştirme ve diğer idari görevler dahil olmak üzere farklı şekillerde yardımcı olmaktadır.

Sağlık Sektöründe Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

RPA olarak da adlandırılan robotik süreç otomasyonu, tekrarlayan görevleri yerine getirmek için insan eylemlerini taklit eden yazılım robotları oluşturan bir otomasyon teknolojisidir. Robotların insan işgücünü ele geçirme korkusunun bir sonucu olarak, botlar aslında insan temsilcilerini tamamlayarak görevleri daha hızlı ve yüksek doğrulukla tamamlayabilir. RPA, işleri ortadan kaldırmaz, bunun yerine profesyonellerin daha değerli görevlere odaklanmaları ve bu işlerde başarılı olmaları için yeni fırsatlar yaratır.

RPA'nın Sağlık Hizmetlerindeki Rolü

RPA teknolojileri, çeşitli programlama dilleri ve teknoloji yığınları üzerinde çalışır. Dağıtımdan önce sağlık kurumları doğru RPA satıcısını seçmeli, süreç iş akışlarını analiz etmeli, Sorunları  tespit etmeli ve otomasyon için doğru süreçleri bulmalıdır. Basit bir e-posta yanıtlayıcıdan tıbbi deneyler gibi çok daha gelişmiş süreçlere kadar her şey olabilir. Burada, RPA'nın sağlık hizmetlerindeki en kullanışlı uygulamalarından bazılarını listeliyoruz .

Sağlık Sektöründe En İyi 5 RPA Kullanım Örneği

Aşağıdakiler, sağlık sektöründe RPA'nın ilk 5 kullanım durumudur

1- Hasta Randevularını Planlama

Sağlık hizmetlerinde robotik süreç otomasyonu hakkında konuşurken, bariz nedenlerden dolayı hasta yönetimi ilk sırada yer alır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, hasta randevularını tek bir tıklamayla planlamayı, yeniden planlamayı ve iptal etmeyi otomatikleştirmek için RPA programlarını kullanabilir. RPA tıbbi botları, hasta verilerini merkezi elektronik klasörlerde toplama, saklama ve güncellemeye ek olarak manuel çalışmayı ortadan kaldırabilir ve gelmeme oranlarından kaynaklanan maliyeti azaltabilir.

2- Uyumluluk

Herhangi bir endüstri gibi, sağlık hizmetleri de karmaşıktır ve sürekli gelişen kapsamlı bir yasalar ve diğer yönetmelikler listesine sahiptir. Bunlara uyum sağlamak, dolandırıcılık ve israftan arınmış etik operasyonları sürdürmenin anahtarıdır. Örneğin, ciddi ihlaller için HIPAA ihlallerine ilişkin cezalar 100.000 doları aşabilir. Artı, araştırmalara göre sağlık sigortası taleplerinin %40'a yakını ihmal veya uyumsuzluk nedeniyle reddedilebilir. Doğru bir şekilde uygulandığında, sağlık hizmetlerinde RPA, veri ihlalini ve tıbbi kayıtlara yetkisiz erişimi önler ve uygulamalardaki her bir eylemi sürdürür, böylece denetimler sırasında daha fazla görünürlük sağlar.

3- Malzemelerin Yönetimi

RPA botları, sağlık hizmetlerinde tüm tedarik zinciri yönetimi süreçlerini otomatikleştirebilir. Satıcıları seçmek, sipariş vermek, sevkiyat durumunu iletmek ve faturaları yükseltmekten tedarikçi ilişkisini sürdürmeye ve hatta iade ve satış sonrası işlemlere ve hatta veri iletimini entegre etmeye kadar.

 4- Talep İşleme

Taleplerin işlenmesi yine uzun bir süreçtir ve hasta klinikte veya hastanede randevu aldığında, ödeme için nihai fatura oluşturulana kadar birkaç el değiştirmeyi içerir.

Sağlık hizmetleri talep işlemede RPA, idari personeli tıbbi talep risklerini değerlendirme, hastanın başvurudaki kayıtlarını takip etme, hasta verilerini doğrulama, sigorta kapsamı planları ve üyelere fayda açıklama mektubu gönderme gibi kritik görevlerden kurtararak faydalı olabilir. . RPA, görevleri en yüksek doğrulukla hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Talep işlemede otomasyon, talepleri işlemek için harcanan zamanı önemli ölçüde azaltabilir.

5- Hastane Sonrası Bakım

Tedavi sonrası bakım, dinlenme, iyileşme ve rehabilitasyon aşamasıdır. Birçok sağlık kurumu kapsamlı bakım planları sunar, ancak her hastanın kendine özgü ihtiyacını karşılamak zor olabilir. RPA, hastaların kan şekeri seviyeleri, kalp atış hızları vb. gibi yaşamsal durumlarındaki ani artışları izlemek için bir uzaktan izleme sistemiyle entegre edilebilir. Koşullar endişe verici. Botlar ayrıca yaklaşan takiplerle ilgili bildirimler ve ilaç ve besin alımı için hatırlatmalar gönderir.

Çözüm

Sağlık hizmetlerinde robotik süreç otomasyonu sektörü olumlu yönde değiştiriyor. Sağlık hizmetlerinde RPA, verileri hatasız bir şekilde harmanlamak ve işlemek için birleşik bir platform sağladığı için kişiselleştirilmiş hasta deneyimi oluşturmaya yardımcı olabilir. Sürekli sıkılaşan protokoller ve hastaların ihtiyaç duyduğu talepler göz önüne alındığında, RPA sağlık hizmetlerinde daha büyük bir rol oynamaya devam edecektir. RPA, vasıflı iş gücü açığını kapatabilir. Aslında araştırmalar, robotların insanlardan daha ucuza mal olduğunu, ortalama bir çalışandan yaklaşık %35 daha ucuz olduğunu ve 365 gün 24x7 çalışabileceğini tahmin ediyor.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow