Sağlık Sektöründe RPA ve Yapay Zeka Nasıl Kullanabiliriz

Dijital dönüşüm çağında sağlık hizmeti sağlayıcıları, değerli sağlık hizmetleri sunma ve olumsuzlukları sürdürebilecek etkili bir sağlık hizmetleri ekosistemi oluşturma konusunda baskı altındadır. Sağlık sisteminde RPA kullanmak, sağlık profesyonellerinin hastalarının ihtiyaçlarına ayak uydurabilmelerini ve belirli bir durumun zorluklarını belirleyip üstesinden gelmelerini sağlar. Bu nedenle, sağlık sistemindeki RPA ile sağlık profesyonellerinin ilgilenebileceği ve daha iyi bir iş yeri deneyimi ile daha iyi hasta bakımı sunabileceği çok şey vardır.

Sağlık Sektöründe RPA ve Yapay Zeka Nasıl Kullanabiliriz

Sağlık Sisteminde  RPA ve Yapay Zeka Kullanım Örnekleri

  1. Elektronik Sağlık Kaydı (EHR)

Elektronik Sağlık Kaydı (EHR), hastaların kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlamaya yardımcı olduğu için sektördeki en karmaşık ve hayati sağlık sistemlerinden biridir. Sağlık hizmeti sunucuları, hasta ziyaretlerinden taburcu olana kadar çeşitli kaynaklardan çok sayıda formatta çok sayıda sağlık kaydı ve belge alır. Bu sağlık kayıtları, tıbbi geçmişi, doktor tavsiyelerini ve hasta sigortası ayrıntılarını içerir. Ancak, bu kayıtlar genellikle yapılandırılmamış olduğundan, sağlık uzmanları bunları yapılandırılmış bir biçime dönüştürmek ve kolay erişim için merkezi bir sistem oluşturmak için önemli miktarda zaman harcar.

Otomasyon ve yapay zeka kullanımıyla sağlık uzmanları tüm EHR sistemini otomatik hale getirebilir. RPA, verileri ilgili kaynaklardan kolayca çıkarabilir, yapılandırılmış bir biçime dönüştürebilir ve doğrulanmış bir merkezi veri sistemi oluşturabilir. Sağlık profesyonelleri, manuel işleri halletmek için botları kullanarak hastalara daha iyi sağlık hizmetleri sağlamaya odaklanabilir.

  1. Uzaktan Hasta İzleme

Uzaktan Hasta İzleme, her yerden hasta bakımı sağlamak için teknolojiyi kullanan bir sağlık sistemidir. Sağlık kaydı veri toplama, tıbbi teşhis ve reçete yönetimi dahil olmak üzere birden fazla süreci içerir. Pandeminin ardından, birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı, hastanın konumundan bağımsız olarak uzaktan hasta izleme sistemlerini benimsiyor. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve hastaları sanal olarak birbirine bağlamak için akıllı robotlar kullanarak bu sistemi otomatik hale getirebilir.

Akıllı botlar, konuşma yoluyla paylaşılan verileri toplayabilir, hastalar tarafından paylaşılan sağlık kayıtlarını tutabilir ve reçete ve tıbbi sonrası ayrıntıları paylaşabilir.


  1. Hasta Portalı Hasta portalı, hastaların Elektronik Sağlık Kaydı'nda saklanan verilerine erişmesine olanak tanıyan bir tür tıbbi sistemdir. Tıbbi kayıtları kontrol etmenin ve mevcut hizmetlere genel bir bakış elde etmenin kolay bir yolunu sunar. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, akıllı otomasyona bir dokunuş ekleyerek bu sistemi daha verimli hale getirebilir. Hasta sorgularıyla ilgilenen sağlık profesyonelleri yerine, sorgu çözümü için önceden tanımlanmış bir iş akışıyla bir RPA botu entegre edilebilir. RPA robotları ayrıca randevuları planlayabilir, EHR için merkezileştirilmiş veriler oluşturabilir, randevu planlaması hakkında uyarılar oluşturabilir ve hastalara tıbbi sonrası bakım hakkında hatırlatabilir. Akıllı robotların kullanılması, hasta portalını iyileştirebilir ve hastalar için bilgilerin şeffaflığını artırabilir, böylece genel hizmetler için memnuniyet oranlarını artırabilir.

  2. Tıbbi Teşhis Tıbbi teşhis, bir hastanın sağlığına bütünsel bir bakış açısı sağladığı için sağlık uzmanlarına en iyi faydaları sunar. Ancak, EHR, sağlık raporları ve teşhis verilerinin manuel olarak işlenmesi, tek bir tıbbi rapor veya teşhisin doğrulanıp analiz edilmemesi durumunda sıkıcı ve riskli olabilir. Bir RPA botu veya otomatik tıbbi teşhis sistemi ile sağlık uzmanları, farklı alanlardan tıbbi kayıtları tek bir yere ekleyebilir ve tüm teşhisleri gerçek zamanlı olarak çok daha iyi bir bakış açısıyla değerlendirebilir. Gerçek zamanlı teşhis, sağlık uzmanlarının hastaları erken semptom tespiti için uyarmasına ve tıbbın geleceği için daha iyi bir potansiyel sağlamasına olanak tanır.

  3. Tıbbi Faturalandırma Sağlık kuruluşlarında oluşan yüksek hacimli faturalar nedeniyle, sağlık profesyonelleri faturaları tasnif etmek ve ödeme geri ödenene kadar güncellemek için önemli miktarda zaman harcamaktadır. Otomasyon botları, tüm süreci basitleştirmede büyük rol oynayabilir. Sağlık hizmetleri tıbbi faturalandırmasında RPA botlarını kullanan sağlık profesyonelleri, manuel fatura işlemlerinden kolayca kurtulabilir ve işlemler için güvenli bir ödeme yönteminin başlatılmasını sağlayabilir. Kuruluşlar, sağlık hizmeti faturalandırma yöntemlerinde RPA'yı kullanarak finansal durumlarını takip edebilir ve daha fazla maliyet tasarrufu fırsatı yaratabilir. Tıbbi faturalandırma sistemleri, hasta fatura kayıtlarını tıbbi geçmişleriyle çapraz kontrol etmek için EHR ile kolayca entegre edilebilir.

 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow