Rpanın Faydaları

Küresel işletmeler tamamen otomatikleşmiş gibi görünse de, işletmelerin yüzde 53'ü otomatikleşmeye yeni başlıyor ve şirketlerin yüzde 78'i gelecekte RPA'ya yatırımı artırmak için bir fırsat arıyor. Peki neden iş süreçlerinizi otomatikleştiresiniz? RPA başka bir moda sözcük ve abartılı bir terim mi?

Rpanın Faydaları

Küresel işletmeler tamamen otomatikleşmiş gibi görünse de, işletmelerin yüzde 53'ü otomatikleşmeye yeni başlıyor ve şirketlerin yüzde 78'i gelecekte RPA'ya yatırımı artırmak için bir fırsat arıyor. Peki neden iş süreçlerinizi otomatikleştiresiniz? RPA başka bir moda sözcük ve abartılı bir terim mi?

Robotik süreç otomasyonu (RPA), manuel çalışmayı otomatik süreçlerle değiştirir ve zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Bununla birlikte, RPA iş yapısının derinliklerine inerek darboğazları ortaya çıkarır ve ortadan kaldırır, çalışanların katma değerli faaliyetlere odaklanmasını sağlar.

Bir işletmenin süreç otomasyonundan elde edebileceği başlıca faydaları gözden geçirelim.

 1. Maliyet Optimizasyonu

Rutin süreçler, bir şirketteki ticari faaliyetlerin çoğunluğunu oluşturabilir, ancak müşterilere değer sağlamazlar. Personel günlük rutin işler için zaman harcarken, şirket potansiyel karlarını kaybeder.  

Robotik süreç otomasyonu, günlük süreçlerin ana bölümünü makinelere aktarır. Bu şekilde RPA, çalışanlarınızın boşa harcanan birçok zamanı ortadan kaldırarak paradan tasarruf sağlar ve maksimum değer getiren faaliyetlere odaklanmalarını sağlar.  

 1. Personel Optimizasyonu

Sıklıkla, işletme kendisini bir sonraki seviyeye taşımak için rock yıldızı uzmanına ihtiyaç duyar, ancak bütçe, yüksek maaşlı profesyonelleri işe almaya izin vermez. Açık değil, ancak RPA bu konuda yardımcı olabilir.

Süreç otomasyonundan sonra bazı çalışanların yapacak hiçbir şeyi kalmayabilir. 

Bir işletme sahibi, düşük düzeyde ödenen ücretlerin sayısını azaltabilir ve iş üzerinde daha büyük bir etki yaratacak farklı roller alabilir.

 1. Zaman Tasarrufu

Otomatik süreçler, çalışanlar için serbest kalma süresi sağlar. Daha az iş yükü ile çalışma yöntemlerini yeniden düşünebilir ve daha çok değil, daha akıllıca çalışabilirler. Eleştirel düşünme, yaratıcılık ve diğer otomatikleştirilemeyen nitelikler gerektiren görevlere ve süreçlere odaklanabilirler. Her şeyden önce, çalışanların tükenmişlik riskini azaltarak personel devrine yol açar.

 1. Daha yüksek üretkenlik

Bir RPA avantajından diğerine geçerek, rutin süreç otomasyonundan daha yüksek insan üretkenliğine geliyoruz. Tekrarlanan görevler otomatikleştirilir, böylece işverenler daha fazla katma değerli işler yapabilir. 

Aynı zamanda robotlar, rutin görevleri bir insandan daha hızlı ve daha uzun süre gerçekleştirebiliyor. Bu kazan-kazan durumu, daha fazla üretim ve daha az zaman kaybı anlamına gelir.

Verimlilik Paradoksu ve RPA

Verimlilik paradoksu, teknolojik çağın yeni bir olgusudur. Bir işletme, süreçleri iyileştirmek için daha fazla teknoloji sunar, ancak bunun tersi bir etki yaratır. İnsanlar yeni uygulamaları öğrenmek, gezinmek, uygulamalar arasında geçiş yapmak vb. için zaman harcadıkları için tüm süreçler yavaşlar. Bu, teknolojinin yeterince entegre olmadığı ve RPA'nın bu paradoksu çözebileceği anlamına gelir.

 1. Çalışan Memnuniyeti ve Elde Tutma

Kimse sıkıcı işlerden hoşlanmaz. RPA, tekrar eden, zaman alan ve monoton görevleri günlük rutinden çıkardığında, işgücünün moralini yükseltir. İnsanlar, yaratıcı görevlerine odaklanmalarına izin vererek, yönetimin onları önemsediğini hisseder. Şirketten ayrılmak için daha az nedenleri var.

 1. Veri İşleme Verimliliği

Otomatik süreçler genellikle manuel olanlardan daha etkilidir. Veri işleme kalitesini ve RPA etkisini değerlendirmek için kullanılabilecek çeşitli ölçümler sağlayacağız.

Gelişmiş Veri Toplama ve Analizi

Otomatik veri toplama, şirket içindeki iş süreçlerine ilişkin daha net ve detaylı veri toplanmasına olanak sağlamakta, raporlama araçları ile darboğazları ve yavaş alanları anında ortaya çıkarmaktadır.

Daha Hızlı Veri İşleme

RPA, veri işleme için gereken süreyi kısaltabilir. Sonuç olarak, öncekinden daha fazla işlem gerçekleştirilecektir. Ayrıca hızlı veri işleme, daha kısa yanıt süresiyle müşteri deneyimini iyileştirir.

Geliştirilmiş Veri Doğruluğu

Manuel veri girişi ve işleme, çok sayıda hataya neden olur. RPA, insan hatalarının sayısını neredeyse sıfıra indirir ve veri temizleme aşamasını süreçten kaldırır.

7/24 İşlemler

Büyük bir boşlukla farklı zaman dilimlerinde faaliyet gösteren uluslararası şirketler için, ekipler için etkileşim ve ortak çalışma kurmak gerçek bir sorundur. RPA, herhangi bir zamanda etkili çalışmaya izin verir ve iç ve dış operasyonları iyileştirir. Kural olarak, sürecin yüzde 20'sinden fazlasının insan ilgisine ihtiyacı yoktur. 

 Artık Kağıt Tabanlı İşlemler Yok

Kağıt tabanlı süreçler, genel olarak RPA ve şirket gelişimi için büyük bir engelleyicidir. Üstelik çevre dostu da değiller. Bir işletme, kuruluş içinde kağıt kullanımını ortadan kaldırır veya en aza indirirse, daha yeşil hale gelir ve hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. 

 1. Daha İyi Standardizasyon

Teknoloji sektöründe standartlar, teknolojilerin kalitesini ve tutarlılığını zorunlu kılabilir ve bunların uyumluluğunu, birlikte çalışabilirliğini ve güvenliğini sağlayabilir. Bununla birlikte, büyük bir el emeği payı ile bazı standartlara bağlı kalmak zordur. Farklı çalışanlar genellikle aynı süreçleri farklı şekillerde gerçekleştirir.

Robotik süreç otomasyonu, her otomatik sürecin görevleri tamamlamak için aynı adımları izlemesi için bir yol oluşturur. Bu şekilde, bir işletme süreçleri standartlaştırabilir, tutarlı sonuçlar elde edebilir ve kuruluş genelinde şeffaflığı artırabilir.

 1. Uyumluluk

Uyum, kurallar demektir. Uyumluluk yasalar, yönetmelikler, standartlar, yönergeler, gereksinimler vb.'den oluşabilir. Her yeni geliştirme aşamasında, bir işletme giderek daha fazla düzenleyici standardı karşılama ihtiyacıyla karşı karşıya kalır.

Önceki paragrafta, RPA sayesinde daha iyi standardizasyondan bahsetmiştik. Mevzuata uygunluk başarısı bir sonraki adımdır. İç standartları oluşturduktan ve süreçler üzerinde kontrol sağladıktan sonra, dış düzenlemeleri karşılamak daha kolay olacaktır.

 1. Müşteri Memnuniyeti

RPA ile bir müşterinin mektubuna verilen yanıt bir saat değil, birkaç dakika sürer. Müşteriler, hızlı yanıt verebilen işletmelere saygı duyar.

Müşterilerin isteklerine hızlı yanıtlar, olumlu ağızdan ağza iletişim ve daha güçlü çevrimiçi incelemeler yoluyla şirketinizin hedef kitleniz arasındaki itibarını artırır.

 1. Ölçeklenebilirlik 

İnce ayarlı, iyi düzenlenmiş iş süreçleri kolayca ölçeklenebilir. Böylece RPA, şirketle birlikte yukarı ve aşağı ölçeklenebilir. Büyüyen şirketler ve sezonluk zirve yapan işletmeler için çok faydalıdır.

Hangi İş Süreçleri Otomatize Edilebilir?

Kural tabanlı ve tekrarlanan her iş süreci otomatikleştirilebilir. İşte hemen hemen her şirkette bulunan ve kolay ve hızlı bir şekilde otomatikleştirilebilen yaygın süreçlerin kısa bir listesi.

 • Belge akışı
 • faturalama
 • Çalışan işe alımı
 • Veri girişi, temizleme ve silme
 • İşlem izleme
 • KEP'lere ve yaptırım listelerine göre tarama
 • Ve diğer birçok süreç. 

Bir şirketin tekrarlayan görevleri tanımlaması ve iş hedefleri belirlemesi gerekir. Bu, otomasyon istemenize neden olabilir. Bir işletmenin daha sonra uygulayacağı RPA çözümünü ve onu uygulayacak uzmanları bulması gerekecektir. 

 Bir şirket daha sonra şirketteki RPA'yı izlemek ve kontrol etmek için bir yönetim iş gücü hazırlamalıdır. Son olarak, performans izleme ve takip mekanizmalarının kurulması gerekmektedir.

 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow