AIoT: Geleceğin Akıllı Dünyası İçin 10 Adım

Kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla, Dünya Çapında Ağ artık gerçekten parmaklarımızın ucunda. Son on yılda, LED'lerden akıllı arabalara, CCTV'lerden akıllı ampullere kadar "akıllı" teknolojinin yaygınlaşmasını gördük. Buna ek olarak, insanlar otomatik araçları ve şehir alanlarını kullanmaya alıştılar.

AIoT: Geleceğin Akıllı Dünyası İçin 10 Adım

AIoT'e Doğru 10 Adım

Kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla, Dünya Çapında Ağ artık gerçekten parmaklarımızın ucunda. Son on yılda, LED'lerden akıllı arabalara, CCTV'lerden akıllı ampullere kadar "akıllı" teknolojinin yaygınlaşmasını gördük. Buna ek olarak, insanlar otomatik araçları ve şehir alanlarını kullanmaya alıştılar.

IoT Nedir?

"Internet of Things" (IoT) terimi, elektronik, yazılım ve ağ bağlantısı ile donatılmış "nesnelerin" bir ağına işaret eder; böylece bu nesneler çevrimiçi olarak diğer cihazlar ve sistemlerle veri paylaşabilirler. Bu cihazlar, sıradan olanlardan son derece uzmanlaşmış olanlara kadar değişebilir. IoT, geçtiğimiz yıllarda hızla önem kazanarak zamanımızın en önemli yeniliklerinden biri haline geldi. Artık mutfak aletlerinden, araçlara, termostatlara ve bebek izleyicilere kadar her şey, gömülü cihazlar aracılığıyla internete bağlanabiliyor; bu da insanlar, bilgisayarlar ve fiziksel dünya arasındaki bilgi akışı için artık hiçbir engel olmadığı anlamına geliyor.

AIoT'e Doğru 10 Adım

  1. Yapay Zeka ve IoT teknolojisi, gömülü sensörler aracılığıyla doğru iletişime olanak tanır; bu da robotların yeni ortamlara hızlıca adapte olmasını sağlar. Bu, üretimi optimize eder ve para tasarrufu sağlar.
  2. Fitness takip cihazları, akıllı saatler, panik düğmeleri, uzaktan izleme sistemleri, GPS takip cihazları ve müzik sistemleri gibi giyilebilir teknolojiler, şimdi AI peyzajında yaygın olarak kullanılıyor. Bu cihazlar, IoT ekosisteminde önemli bir rol oynar ve akıllı cihaz IoT uygulamaları aracılığıyla güvenilir veri sağlar.
  3. Akıllı şehirler, akıllı trafik yönetimi, park yeri yönetimi, çöp yönetimi, polislik, hükümet ve diğer konuları içerir. Akıllı şehirler için IoT, şehirlerin nasıl işlediğini ve ulaşım, sağlık hizmetleri ve aydınlatma gibi kamu hizmetlerini nasıl sunduğunu dönüştürür.
  4. IoT AI, sürekli veri akışlarını analiz eder ve desenler bulur. Makine öğrenimi ve AI, işletim koşullarını tahmin edebilir ve optimal sonuçlar için değiştirilmesi gereken parametreleri belirleyebilir. Böylece akıllı IoT, hangi prosedürlerin gereksiz ve zaman alıcı olduğunu ortaya koyar ve hangilerinin optimize edilebileceğini belirler. Google, AI ve IoT kullanarak veri merkezi soğutma maliyetlerini düşürüyor.
  5. IoT ve AI, işletmelerin hızla veri işlemesini ve analiz etmesini sağlayarak yeni ürünler üretmesine olanak tanır. Rolls Royce, IoT destekli havacılık motoru tamiri için AI kullanmayı hedefliyor. Bu yöntem, trendleri ve işletme içgörülerini belirlemeye yardımcı olacak.
  6. IoT cihazları, akıllı telefonlar, yüksek teknoloji bilgisayarlar ve sensörler gibi çeşitli cihazları içerir. En yaygın IoT ekosisteminde düşük maliyetli sensörler, büyük miktarda veri üretir. AI destekli IoT ekosistemleri, cihaz verilerini gözden geçirir ve özetler, böylece büyük veri kümelerini basitleştirir ve birçok IoT cihazını birbirine bağlar. Bu, ölçeklenebilirlik sağlar.
  7. Otonom Araçlar, gerçek yaşamda AI ve IoT sisteminin en büyük örneğidir. Bu araçlar, yaya hareketlerini tahmin edebilir ve buna göre hareket eden bilişsel algı makineleri önerir. Bu, en iyi sürüş hızını, zamanını ve rotayı belirlemeye yardımcı olur.
  8. AIoT, araba bakımı ve geri çağırma süreçlerinde kullanılır. AIoT, parça arızasını tespit edebilir ve geri çağırma, garanti ve güvenlik kurumlarının verilerini birleştirerek hizmet kontrollerini yapabilir. Üretici, araçların daha güvenilir hale gelmesiyle müşteri güvenini ve sadakatini artırır.
  9. Kaliteli sağlık hizmeti, tüm topluluklara ulaşmayı hedefler. Sağlık sistemlerinin büyüklüğü veya karmaşıklığı ne olursa olsun, doktorlar daha fazla zaman ve görev baskısı altındadır ve daha az hasta görmektedir. Yönetim yükü altında yüksek kaliteli sağlık hizmeti sunmak zordur.
  10. Perakende analitiği, fiziksel bir mağazada müşteri davranışlarını takip etmek ve tahmin etmek için kamera ve sensör verilerini kullanır, örneğin ödeme sürelerini. Bu, personel düzeylerini belirlemeye ve kasada üretkenliği artırmaya yardımcı olarak müşteri memnuniyetini artırır.

Sonuç

"Internet of Things" (IoT), bu on yılda popüler hale gelen bir terimdir ve hızla genişleyen, bağlantılı ve iletişim halinde olan fiziksel nesnelerin sistemlerini ifade eder. AI ve IoT, şirketlere tüm türlerdeki tehlikeleri hızlı bir şekilde değerlendirmelerine, tahmin etmelerine ve otomatikleştirmelerine olanak tanır. Bu, finansal kayıpları, personel güvenliğini ve siber tehlikeleri yönetmelerine yardımcı olur.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow