En İyi 10 Python IDE'si ve Kod Düzenleyicisi

2023'te kullanılacak en iyi Python IDE'leri ve kod düzenleyicileri, yazılım geliştirme için şiddetle tavsiye edilir.

En İyi 10 Python IDE'si ve Kod Düzenleyicisi

2023'te kullanılacak en iyi Python IDE'leri ve kod düzenleyicileri, yazılım geliştirme için şiddetle tavsiye edilir.

Geliştiricilerin yardımıyla, Python dili zaman içinde önemli bir gelişme göstermiştir. En yaygın kullanılan programlama dillerinden biri Python'dur. Sunucu tarafı web geliştirme, yazılım geliştirme, test etme, komut dosyası oluşturma ve yapay zeka düşünülerek yapılmıştır. Bu özellik için, yazılım geliştirme için belirli Python IDE'leri ve kod düzenleyicileri kullanılır, örneğin Python'un kendisi. Python, programlamaya yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye edilen hızlı, etkili ve basit bir programlama dilidir.

Kaynak kodunun düzenlenmesi ve değiştirilmesi için kod editörleri oluşturulmuştur. Bilgisayar programlarının yazılması ve düzenlenmesi, bağımsız bir metin düzenleyicide yapılır. Metin editörleri, Python IDE'leri kadar kodu da kavrayamaz . Bu yazıda, 2023'te kullanılacak en iyi Python IDE'leri ve kod editörlerini tartışacağız .

  1. Atom

GitHub, açık kaynak kod düzenleyicisini yarattı. Tüm platformlarla çalışır. Python'a benzer özelliklere sahiptir. Platformlar arası yetenek elde etmeye yardımcı olan Atom kabukları tabanlı bir temel içerir. JavaScript, HTML ve CSS kullanarak masaüstü uygulamaları geliştirmek için bir çerçeve sağlar ve şık bir kullanıcı arayüzüne, dosya sistemi tarayıcısına ve uzantı pazarına sahiptir.

  1. Vim

VI ve VIM, kararlı açık kaynak kod düzenleyicileri kategorisine giren modal düzenleyicilerdir. Son derece özelleştirilebilir ve Windows, Linux, Mac OS, iOS, Android, UNIX, AmigaOS ve MorphOS dahil hemen hemen her platformda desteklenir. Modal çalışma şekli nedeniyle diğer metin editörlerinin çoğundan farklıdır.

  1. PyDev

Ayrıca, çoğunlukla Java'da geliştirilen açık kaynaklı bir IDE olarak sınıflandırılır. Java IDE, bir Eclipse eklentisi olduğu için Python IDE olarak değiştirildi. Django ile bağlantısı sayesinde bir Python çerçevesi sunar. Ek olarak, mükemmel bir hata ayıklama aracı, sözdizimi vurgulama, girintileme ve anahtar kelimeyi otomatik tamamlama sunar.

  1. Visual Studio

Microsoft tarafından oluşturulan tamamen işlevsel bir IDE'dir ve bir IDE olarak kabul edilir. Yalnızca Windows ve Mac OS onunla uyumludur ve hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcuttur. Eklentiler için özel bir pazar sunar. Visual Studio için Python Araçları (PTVS), Python geliştirme kodu, IntelliSense, hata ayıklama, yeniden düzenleme ve daha fazlasını içeren çeşitli yetenekler sağlar.

  1. Wing

Wing birçok kullanışlı özelliğe sahiptir ve şu anda mevcut olan en gelişmiş IDE'lerden biridir. Ticari olarak kullanılan açık kaynaklı bir IDE'dir. Aynı zamanda sağlam bir temele, güçlü bir hata ayıklayıcıya ve Python programlama için akıllı bir düzenleyiciye sahiptir, bu da onu hızlı, kesin ve kullanımı eğlenceli hale getirir. 30 günlük deneme sürümü dahildir. Birim testleri, PyTest ve Django test çerçevesi, metin odaklı geliştirme ile birlikte desteklenir.

  1. GNU Emacs

Eskiden EMACS olarak bilinen Emacs metin editörleri serisinin çok yönlülüğü dikkat çekicidir. En yaygın kullanılan dağıtım olan GNU Emacs'ın kullanım kılavuzu, onu "çok yönlü, uyarlanabilir, kendi kendini belgeleyen, gerçek zamanlı görüntü düzenleyici" olarak adlandırıyor.

  1. Eclipse + PyDev

Açık kaynaklı yazılımlarla biraz zaman geçirdiyseniz, şüphesiz Eclipse'i duymuşsunuzdur. Java uygulamaları oluşturmak için açık kaynaklı tümleşik geliştirme ortamına (IDE) Eclipse adı verilir. PyDev adlı bir eklentinin yardımıyla hata ayıklama, kod tamamlama ve etkileşimli bir konsol kullanıma sunulur.

  1. Visual Studio Code

Bir kod editörü olan VS Code, VS'den oldukça farklıdır. Windows, Linux ve Mac OS X sistemleriyle çalışan, Microsoft tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı, ücretsiz bir kod düzenleyicisidir. Yazılım geliştirme için Python ile uyumlu, tamamen işlevsel, yüksek düzeyde yapılandırılabilir bir düzenleyici sunar.

  1. IDLE

Bu açık kaynaklı IDE tamamen Python'da oluşturuldu. Çoğunlukla Windows, Linux, Mac OS, vb. tarafından desteklenir. Taşınabilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle IDLE, öğrenme için iyi bir IDE'dir. Python kurulumu tamamlandıktan sonra, IDLE otomatik olarak kurulur.

  1. Sublime Text

Tüm işletim sistemlerinde çalışan bir kaynak kodu düzenleyicisidir. Daha çok sevilen bir çapraz platform metin düzenleyicisidir. Kod düzenleme için yerleşik Python desteğinin yanı sıra sözdizimi ve düzenleme özelliklerini genişletmek için paketlere sahiptir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow