Bir RPA Geliştiricisi Ne Yapar?

Birçok sektörden firma, RPA sistemlerinin geliştirilmesi ile tekrarlayan işleri için RPA sistemlerini kullanmaya başladı. RPA sistemlerinin bu denli geliştirilmesi geliştiricilerin de bu sistemleri kurma ihtiyacını doğurdu. Peki, RPA geliştiricileri ne yapar? Bir RPA geliştiricisi hangi becerilere sahip olmalıdır?

Bir RPA Geliştiricisi Ne Yapar?

Birçok sektörden firma, RPA sistemlerinin geliştirilmesi ile tekrarlayan işleri için RPA sistemlerini kullanmaya başladı.  RPA sistemlerinin bu denli geliştirilmesi geliştiricilerin de bu sistemleri kurma ihtiyacını doğurdu. Peki, RPA geliştiricileri ne yapar? Bir RPA geliştiricisi hangi becerilere sahip olmalıdır?

Tasarım

RPA geliştiricileri önce müşterilerinin ihtiyaçlarını anlar. Bu gereksinimleri analiz ettikten sonra, müşterilerin ihtiyaçlarına göre RPA sistemini tasarlarlar. Bu aşamada, RPA geliştiricileri müşterilerle sürekli iletişim halindedir. Tasarım aşamasında görevleri yerine getiren otomasyon için gerekli teknolojilerin belirlenmesinden de sorumludurlar.

Gelişim

Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra RPA geliştiricileri sistemi programlar ve RPA sistemini oluşturmak için gerekli geliştirmeleri yapar. Bu aşamada yapay zeka algoritmaları oluşturulur ve tasarıma göre test edilir. İlk aşamada yapılan bu testlerden sonra gerekli iyileştirmeler yapılır ve RPA sistemine son hali verilir.

Uygulama

RPA geliştiricileri, RPA sistemlerini kurmak ve şirketin sisteme taşınmasından sorumludur. RPA geliştiricileri, bu sistemlerin nasıl çalıştığını ve nasıl kontrol edildiğini anlayabilmeleri için genellikle müşterilerin BT ekipleri veya çalışanları ile birlikte çalışır.

Testler ve Güncellemeler

RPA geliştiricileri, tam olarak beklendiği gibi çalışana kadar sistemin işlevselliğini test etmekten sorumludur. Sistemin tüm yönlerine aşina olmaları ve tüm bireysel gereksinimleri karşıladığından emin olmak için performansını bir test ortamında değerlendirebilmeleri gerekir. Görevlerde değişiklik olması durumunda sistemi yeniden eğitmek ve güncellemekten de sorumludurlar.

Bir RPA Geliştiricisi Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

RPA geliştiricileri, sistemin tasarlanması, test edilmesi ve güncellenmesi gibi birçok aşamada rol oynar. Bir RPA geliştiricisinin tüm süreçleri doğru bir şekilde yönetebilmesi için stratejik planlama becerisine sahip olması gerekir. Güçlü iletişim becerilerine sahip olmanın yanı sıra, müşterilerin gereksinimlerini doğru anlamak için analitik becerilere sahip olmaları gerekir. Sistemin geliştirilmesi, test edilmesi ve güncellenmesi aşamalarında oluşabilecek problemlere karşı güçlü bir problem çözme yeteneğine sahip olmalı ve temel programlama bilgisine hakim olmalıdır.

RPA sistemlerinin uygulanması sırasında BT sistemleri ve süreçleri hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmak da çok önemlidir. Agile, Lean, Waterfall gibi yazılım geliştirme metodolojilerini bilmek, bu sistemleri kullanan firmaları analiz etmenize ve sistemi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow